صفحه اصلی > اخبارسلامت 


  چاپ        ارسال به دوست

به همت گروه سلامت روان معاونت بهداشتی برگزار شد

کارگاه آموزشی حمایت های روانی اجتماعی در بحران و بلایا

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی، کارگاه مداخلات و حمایت های روانی اجتماعی در بلایا و حوادث ویژه كارشناسان ستادي سلامت روان، روانشناسان طرح تحول سلامت و نمايندگان دستگاههاي مربط  برگزار شد.

معاون بهداشتی ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین گفت: در وضعیتی به سر می بریم که آمادگی های لازم برای قبل از بحران نداریم ما باید به جایی برسیم که در وقت خیلی کم که بحران پیش می آید بیشترین کارآمدی را داشته باشیم که البته این موضوع نیاز به هزینه، آموزش و تمرین دارد امیری افزود: جامعه ما در حال گذار از سنتی به مدرنیته هست و در این مرحله موضوعات بهداشت روان بسیار حائز اهمیت است امیری اشاره ای هم به وجود همکاران سلامت روان در مراکز خدمات جامع سلامت داشت و از آنها خواست که برای بیماریابی و مراقبت تمام اقشار جامعه از گزند بیماری های بهداشت روان به جامعه مراجعه نمایند و منتظر مراجعه بیماران نباشند.    

 

در ادامه کارگاه سرپرست گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی در این کارگاه گفت: رویارویی و جدال انسان با پدیده های طبیعی پیشینه ای به بلندی تاریخ حیات انسان دارد. این پدیده ها بارها انسان را مقهور خود ساخته و چهره جغرافیایی بسیاری از جوامع را تغییر داده است.

رنجبران افزود: این سوانح هر ساله در جهان منجر به مرگ و معلولیت جسمی و روانی میلیون ها انسان و صدمات مالی بسیار می شود.

وی ادامه داد: ایران در طول تاریخ با حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی فراوانی دست به گریبان بوده و بنا به جایگاه جغرافیایی خاص جزو ده کشور بلاخیز و 5 کشور زلزله خیز محسوب می شود پس ارجای این طرح و تربیت مربی متخصص ضروری است.

سرپرست گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد بیان کرد: بر اثر سوانح و بلایا، افراد بسیاری جان خود را ازدست داده و تعداد زیادی نیز از نظر جسمی و روانی آسیب دیده اند.

رنجبران با بیان اینکه آسیب دیدگان بلایا رنج و فشار زیادی را تجربه کرده و نیازمند حمایت های روانی هستند اظهار داشت: حوادث و بلایای طبیعی و غیرطبیعی، آسیب های روان شناختی و اجتماعی فراوانی را بر افراد آسیب دیده و بازماندگان وارد می کند.

وی اضافه کرد: تاثیرات روانی و اجتماعی شرایط اضطراری در کوتاه مدت، حاد و شدید است و می تواند سلامت روانی اجتماعی افراد را در طولانی مدت دچار آسیب جدی کند، بنابراین یکی از اولویت های اساسی مجموعه سلامت روان در شرایط اضطراری و بحران ها، ارائه خدمات سلامت روانی و حمایت های روانی اجتماعی است.

وی در ادامه اظهار داشت: مداخله در بحران های روان شناختی، یک رویکرد مسلم برای کمک به کاهش شدت هیجان و درماندگی ناشی از انواع فجایع و بحران ها است.

رنجبران افزود: اورژانسی بودن خدمات سلامت روانی و حمایت های روانی اجتماعی در حوادث و بحران ها امر مسلم و ضروری است. از همان لحظه ای که حادثه رخ می دهد باید اتخاذ تصمیم های عمده و اجرای راه کارهای مهم جهت ارائه کمک های اولیه روان شناختی شروع شود.

وی ادامه داد: این کارگاه با هدف تربیت تیم متخصص در خصوص کاهش اثرات ناشی از حوادث طبیعی از طریق مداخلات اجتماعی، روانی  و همچنين ايجاد هماهنگي و وحدت رويه با دستگاه هاي درگير موضوع برگزار شد.

 

سرپرست گروه سلامت روان معاونت بهداشتي اظهار داشت: در این کارگاه سه روزه مباحثی از قبیل مفاهیم فاجعه، بحران و بلایا، واکنش‏های روانشناختی افراد نسبت به بلایا و کمک‏های اولیه روانشناختی، کودکان و حمایت روانی و مداخلات روانشناختی در این گروه آسیب‏ پذیر، بازی درمانی و روش‏های آن و حمایت روانی و اهمیت آن در سوانح توسط مدرسین دوره دیده كشورتدریس  و همچنين مباحث به شكل كار عملي در چندتيم تخصصي تمرين شد.


٠٩:٠٧ - 1396/07/20    /    شماره : ٥٥٢٧٤    /    تعداد نمایش : ١٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج