صفحه اصلی > مقاله ها 


  چاپ        ارسال به دوست

هفته ملی و روز جهانی بدون دخانیات

هفته ملی و روز جهانی بدون دخانیات:

10 ميليون ايراني، حدوداً ‌‌سالي هزار و700 ميليارد تومان سيگار دود مي‌كنند و سالانه بیش از 60 هزار ايراني قرباني مصرف مواد دخانی مي‌شوند‌.

تنباكو همراه با كاغذ و فيلتر و برخي افزودني‌ها، مواد تشكيل دهنده اصلي سيگار هستند. سوختن اين مواد با هم موجب پديد آمدن بيش از 4000 ماده سمي و 80 ماده سرطان‌زا مي‌شود. شواهد علمي نشان مي‌دهد كه مصرف انواع محصولات دخاني (شامل سيگار، پيپ و قليان) به هرشكلي مضر بوده و باعث مرگ و مير و ناتواني مي‌شود. استعمال دخانيات عامل بروز 90% سرطان‌هاي ريه، 80% برونشيت مزمن و 25% بيماري‌‌هاي ريوي است. سيگار به‌عنوان عامل بروز حداقل 14 سرطان مختلف در انسان شناخته شده است كه مهم‌ترين آن‌ها عبارتند از: سرطان ريه، سرطان پوست، سرطان لوزالمعده، سرطان مثانه، سرطان خون، سرطان پستان، سرطان حنجره، سرطان كبد و ... 

شركت هاي دخاني چند مليتي همواره به اعجاز تبليغات در تاثير گذاري روي مصرف كنندگان جديد و اغواي مصرف كنندگان فعلي به مصرف بيشتر و متنوع تر اعتقاد داشته اند. راه هاي متعدد و متفاوتي در اين عرصه آنان را ياري كرده است. روش هايي مانند به كاربردن نام برند محصولات خود در محصولات خوراكي، آرايشي،  بهداشتي و  پوشاك، شركت و حمايت از مسابقات ورزشي و مراسم و كنسرت‌ها و در نهايت عمده روش سنتي و نوستالژيك و همچنان تاثير گذار تبليغي آنان يعني سوء استفاده از سينما و رسانه ديداري از عمده ترين راههاي ترفند گونه اين شركت ها است. چرا كه سینما همواره به عنوان هنری با کارکرد اجتماعی بالا مطرح بوده و تعامل این پدیده اجتماعی با موضوع سلامت  قابل بحث و تقابل بوده است.

شرکت ها و تولید کنندگان محصولات دخانی بعد از نا امیدی از بازارهای داخلی و قوانین دست و پاگیر کشورهایشان به سوی بازارهای فرا منطقه سوق پیدا کرده و به تدریج کلیه توان و برنامه ریزی های خود را به سوی کشورهای در حال توسعه و جهان سوم معطوف کردند. آن ها برای بدست اوردن قسمت بیشتری از بازار این کشورها و نیز حفظ بازارهای قبلی به دست آمده دست به هر کاری می زنند و به افزایش مصرف کنندگان دخانی جهان سومی به ویژه در گروههای سنی پایین، زنان و در شکل های جدید مصرف مانند قلیان و تنباکوی جویدنی دل بسته و به آن امیدوار هستند.

هرساله به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات ( 31 ماه می ) شعاری به هدف حساس سازی مسئولین و سیاستگزاران دنیا از سوی سازمان جهانی بهداشت اعلام می گردد ، شعار سال 2016 سازمان هانی بهداشت برای روز جهانی بدون دخانیات : " بسته بندی ساده محصولات دخانی " عنوان شده است  .

با این وجود ، مصرف بی رویه محصولات دخانی بویژه قلیان در جوانان ، نوجوانان و زنان و متاسفانه در برخی محافل خانوادگی بزرگترین دغدغه متولیان سلامت را فراهم آورده است .با توجه به مضرات مصرف قلیان و عوارض مواجهه با دود این عارضه اجتماعی و مواد سرطانزای موجود در تنباکو و اسانس ها و طعم دهنده های موجود در آن و آلودگی تنباکوها به برخی مواد روانگردان ، این نگرانی را دوچندان کرده است . از این رو مقرر گردیده فعالیت ها و اقدامات روز جهانی و هفته ملی بدون دخانیات در سال جاری بر موضوع قلیان ، عوارض و راه های کنترل و کاهش مصرف این محصول متمرکز شده است .

با توجه به اهمیت موضوع ، روز جهانی بدون با عنوان : " قلیان سمی برای سلامت خانواده "و روزهای هفته با عناوین زیر نامگذاری شده است :  

-        سه شنبه 4/ 3/95  جوانان علیه قلیان

-        چهارشنبه 5/ 3/95  قانون علیه قلیان

-        پنج شنبه 6/ 3/95  قلیان و سرطان

-        جمعه 7/ 3/95  آموزه های دینی علیه قلیان

-        شنبه 8/ 3/95  اماکن عمومی عاری قلیان

-        یک شنبه 9/ 3/95  خانواده علیه قلیان

-        دو شنبه 10/ 3/95  بسته بندی ساده محصولات دخانی

در همین راستا و با هدف اطلاع رسانی و افزایش آگاهی آحاد مردم از مضرات و عوارض مواد دخانی برنامه هایی در سطح استان برگزار گردید.

-        آموزش مستقیم مضرات استعمال دخانیاتف شامل استنشاق تحمیلی دخانیات و دود دسته سوم با استفاده از حضور کارشناسان بهداشتی

-        آموزش غیرمستقیم عوارض استعمال دخانیات نظیر طرح روایات واقعی از افراد معروفی که قربانی مصرف دخانیات شده اند، نمایش غیرمستقیم عوارض سلامتی، اقتصادی و اجتماعی استعمال دخانیات

-        جلب و اعلام حمایت ورزشکاران و هنرمندان از برنامه های کنترل دخانیات

-        معرفی نقش زنان در برنامه های کنترل دخانیات و نقش تعیین کننده آنها در فرهنگ سازی خانواده و جامعه

-        توجه به مفادی از قانون که مسوولیت اجرای آن ها متوجه رسانه هاست  مثل عدم تبلیغات (مستقیم و غیرمستقیم) و حتی عدم تبليغات مصرف دخانيات توسط نقش های منفی و رعایت کامل آن  ها 

-        آموزش مفاد قانون و آگاه سازی اقشار جامعه برای احقاق حقوق  شهروندی خود .

 آنچه مسلم است بیش از 85 درصد جامعه ما دخانیات مصرف نمی کنند درحالی که به انحاء مختلف (اقتصادی فرهنگی و سلامتی) در معرض عوارض استعمال دخانیات توسط اقلیت جامعه هستند و این حق آنهاست که بدانند دیگران نباید حقوق آنها را زیرپا بگذارند.

 

عناوین مهم فعالیت های انجام شده در استان همدان :

1 -   برگزاری دو جلسه هماهنگی برگزاری هفته بدون دخانیات در معاونت بهداشتی با حضور کارشناسان گروه ها و واحدهای ذیربط معاونت بهداشتی و ارگان های ذیربط ( تصاویر شماره 1  و  2 )

 2 -  مکاتبه با شهرستان ها جهت برگزاری هرچه بهتر مراسم هفته ملی و روز جهانی بدون دخانیات و تخصیص اعتبار در این خصوص

3 -  چاپ و تکثیر 2000 پوستر و 60 تخته بنر با موضوع شعار سال و مضرات مصرف قلیان

 4 -  تشدید نظارت بر مراکز و اماکن عمومی عرضه کننده قلیان طی خرداد ماه و همزمان با برگزاری برنامه های هفته بدون دخانیات ، ( در همین زمینه طی  46 مورد بازرسی از مراکز عرضه تعداد 360 عدد قلیان و متعلقات مربوطه کشف و ضبط گردید و تعداد 15 باب از مراکز پلمب شدند )

5 تقدیر از دست اندرکاران و فعالین کنترل دخانیات استان ، که در این زمینه هم تعداد 56 نفر از افراد مذکور مورد تقدیر قرار گرفتند.

گروه مهندسی بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت استان

  


١٣:٢٤ - 1395/03/16    /    شماره : ٣٣٧٧٥    /    تعداد نمایش : ٥٣٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج