صفحه اصلی > مقاله ها 


  چاپ        ارسال به دوست

سرطان پوست:

سرطان پوست:

سرطان پوست ، شایعترین نوع سرطان می باشد . در دهه های اخیر تعداد موارد ابتلا به سرطان پوست افزایش یافته است . بسیاری از سرطانهای پوست در اثر تماس زیاد با اشعه ماورابنفش (UV ) نور خورشید ایجاد می شوند . اما نکته امیدوار کننده سرطان پوست  این است که می توان از ابتلاء به آن پیشگیری نمود و یا اینکه در مراحل اولیه که به طور موثر قابل درمان است ، آن را تشخیص داد . تابش اشعه ماورابنفش عامل خطر اصلی اغلب سرطانهای پوست می باشد . منابع اشعه ماورابنفش ،نور خورشید و دستگاههای برنزه کننده هستند .هر چه میزان تماس با اشعه بیشتر باشد ، خطر ابتلا به سرطان پوست بیشتر خواهد بود .پوست هر فردی ممکن است در اثر تماس طولانی با نور خورشید آسیب ببیند اما در موارد زیر شانس ابتلا در اثر تماس با نور خورشید بیشتر می شود :

·        داشتن سابقه سرطان پوست در فرد

·        داشتن سابقه خانوادگی ابنلا به سرطان پوست بویژه در نوع ملانوما

·        آفتاب سوختگی

·        داشتن خالهای زیاد ، نامنظم یا بزرگ

·        داشتن اسکار سوختگی و کک مک

·        داشتن پوست بور ،چشمان آبی یا سبز یا موهای بلوند قرمز یا قهوه ای روشن

·        پیوند عضو یا مصرف  داروهای کاهش دهنده ایمنی

چگونه در برابر اشعه ماورابنفش خود را محافظت کنیم ؟

هیچگاه نمی توان به صورت کامل از نور خورشید دوری نمود اما ماندن در سایه بهترین راه برای محدود کردن مواجهه با اشعه ماورابنفش است .باید سعی نمود بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که اشعه ماورابنفش قویتر است از مواجهه با نور خورشید پرهیز نمود. اشعه ماورابنفش تمام روزها حتی روزهای غبار آلود به زمین می رسد و در بهار حتی قبل از گرم شدن هوا بيشتر می شود . باید در روزهای برفی و کنار دریا محتاط بود زیرا شن ،آب و برف نور خورشید را منعکس می کنند و میزان تابش اشعه ماورابنفش را افزایش می دهند.  اشعه ماورابنفش همچنین می تواند به زیر سطح آب برسد در نتیجه در حالی که فرد در آب است و احساس سرما می کند ممکن است دچار آفتاب سوختگی شود .همچنین باید به این نکته توجه داشت که انواعی از  اشعه ماورابنفش از شیشه عبور می کند .باید مراقب بود کودکان کمتر از 6 ماه در برابر نور خورشید قرار نگیرند .

 

اقدامات لازم حین مواجهه با نور خورشید :

1 استفاده از لباس با پوشش کامل

2- استفاده از ضد آفتاب با فاکتور محافظتی حداقل 15 و ترجیحا 30 و بیشتر

3- استفاده از کلاه لبه پهن برای محافظت پوست گوشها ، پیشانی ، چشم ، بینی و سر. کلاه سایه دار برای محافظت پوست گردن بسیار مفید است . این کلاهها در فروشگاههای ورزشی به فروش می رسند .

4-  استفاده از عینک محافظت کننده در برابر اشعه ماورابنفش برای محافظت پوست دور چشمها. حین خرید باید توجه نمود که شیشه های تیره تر لزوما به معنای بهتر بودن نیستند .فریمهای لبه دار و بزرگتر از زوایای مختلف چشمها را از رسیدن اشعه محافظت می کنند . کودکان نیز مانند بزرگسالان نیاز به عینکهای مناسب دارند ، نه عینکهای اسباب بازی

معاونت امور بهداشتی دانشگاه بهداشتي

گروه پيشگيري و مبارزه با بيماريهی غیرواگیرا


١٢:٢٢ - 1394/11/11    /    شماره : ٣٠٦٧١    /    تعداد نمایش : ٣٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج