صفحه اصلی > مقاله ها 


  چاپ        ارسال به دوست

دخانیات

استعمال دخانيات مي‌تواند، ميانگين عمر يك انسان را بين 7 تا 10 سال كاهش دهد. ....

به علاوه، اين روند با تغذيه نامطلوب، موقعيت پايين اجتماعي ــ اقتصادي و ساير فاكتورهايي كه كيفيت زندگي را پايين مي‌آورند، در ارتباط است.

براي پژوهش بيشتر و دقيق روي تاثيرات كشيدن سيگار بر كيفيت زندگي،" ارتو وي استراندبرگ" از دانشگاه هلسينكي فنلاند روي1658 مرد سفيد پوست كه بين سالهاي 1919 تا 1934 متولد شده بودند، مطالعه كردند.

اين مردان طي ارزيابي كه در سال 1974 صورت گرفت، سالم در نظر گرفته شدند. ادامه مطالعات در سال 2000 انجام شد كه در ادامه تحقيقات از اين افراد درباره وضعيت كنوني سيگار كشيدن آنها، سلامت و كيفيت زندگيشان سوالاتي پرسيده شد و سپس محققان از آمار رسمي مرگ و مير ثبت شده در فنلاند براي ادامه بررسيها استفاده كردند.

بیماریهای قلبی عروقی قاتل شماره یک انسان هابوده واستعمال سیگار سر دسته عوامل خطرزای عمده ، مهمِ وقابل پیشگیری بیماریهای قلبی عروقی می باشد . لیست بلندبالای بیماری ها و مرگ های مربوط به استعمال سیگار بسیار نگران کننده  می باشد. همچنین استعمال سیگار برای هزاران نفر از افراد غیر سیگاری شامل نوزادان و اطفال در معرض دود سیگار،  زیان آور  می باشد(سیگاریهای دست دوم).

افراد سیگاری باید نگران اثر سیگار برروی سلامتی خودشان و افراد مورد علاقه شان باشند. ممکن است شما یکی از هزاران نفری باشید که سالیانه به دلیل مصرف سیگار می میرند. زمانیکه شما سیگار را ترک می کنید، در حقیقت میزان خطر آن را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهید .

آیا برای ترک سیگار دیر شده است ؟

در ترک سیگار مهم نیست که شما چقدر و به چه مدت سیگار کشیده اید، در واقع با ترک سیگارمیزان خطردر شما در هر حالتی کاهش می یابد. با گذشت زمان میزان خطر در شما مشابه افرادی می شود که هرگز سیگار نکشیده اند.

 پس از ترک سیگارچه اتفاقی رخ می دهد؟
- حس بویایی و چشایی شما برمی گردد.
-
  سرفه های شما قطع می شود.
-
  سیستم گوارش شما به حالت طبیعی بر می گردد.
-
  شما احساس سرزندگی و پرانرژی بودن می کنید.
- بالارفتن از پله ها راحت تر می شود.
- تنفس کردن شما به راحتی انجام می شود.
- احساس نیاز به سیگار کشیدن از بین می رود.
- طول زندگی شما بیشتر شده و احتمال ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی،‌ بیماری ریوی و سرطان در شما کاهش می یابد.

 

مهندس مهدی خدابخشی کارشناس بهداشت محیط معاونت بهداشتی 


٠٨:٥٥ - 1394/07/07    /    شماره : ٢٧٤٩٧    /    تعداد نمایش : ٣٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج