صفحه اصلی > مقاله ها 


  چاپ        ارسال به دوست

طرح تحول نظام سلامت :

به نام خدا

طرح تحول نظام سلامت :

دستورعمل اجرایی مناطق حاشیه و شهرهای 20 تا 50 هزار نفر نسخه 01

مقدمه:

جامعه‌ي آرماني ترسيم شده در سند چشم انداز سال 1404 کشور، جامعه ای است که مي‌بايست از حداكثر سلامت برخوردار باشد. نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران در این سند، مسوول و پاسخگوست که ضمن فراهم سازي زمینه دستيابي به بالاترين سطح اميد به زندگي همراه با کيفيت براي آحاد مردم، اعتماد کامل مردم را جلب کرده و با کسب حمايت کليه سازمان‌ها و نهادها، رويکرد سلامت در همه سياست‌ها را اجرايي کند. اين نظام با اولويت دادن به ارتقاي سلامت و پيشگيري به بهره مندي مردم از مراقبت‌هاي کاراي سلامت جسمي و رواني، توجه به سلامت اجتماعي و حرکت در مسير سلامت معنوي اهتمام دارد. در اين نظام، عدالت همه جانبه (در تامين، توزيع منابع و تحقق سلامت) با رعايت کامل اصول و اخلاق حرفه‌اي، اصل نخست است و تمامي افراد بر مبنای نياز خود از مراقبت‌هاي سلامت بهره‌مند خواهند شد و براساس توان پرداخت خود، در تامين مالي خدمات مشارکت خواهند داشت. اين نظام، خلاق است و با استفاده از شواهد معتبر و بهره‌مندي حداکثري از کليه ظرفيت‌هاي انساني (مشارکت مردم)، سازماني (همکاري همه بخش‌هاي ذينفع)، علم و فناوری به روز، مناسب‌ترين تصميم‌ها را براي پاسخگويي به نيازهاي واقعي سلامت مردم اتخاذ مي‌کند، و در تعامل با كشورهاي منطقه (بويژه کشورهاي اسلامي)، الگويي الهام‌بخش براي ساير كشور‌ها مي‌باشد.

از آنجاکه، ماموریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، تامين سلامت همه جانبه جسمي، رواني، اجتماعی و معنوی آحاد جمعيت ساكن در پهنه جغرافيايي جمهوري اسلامي با اولویت مناطق کم برخوردار است، لذا انجام مداخلاتي به منظور ارتقاء وضعيت سلامت مناطق مختلف كشور با توجه به اسناد بالادستی بویژه قانون اساسی، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سند چشم انداز 1404، سیاست­های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری،  جمعیت، اصلاح الگوی مصرف، اصل 44 قانون اساسی، نقشه جامع علمی کشور، برنامه دولت تدبیر و امید و برنامه وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی،  ضرورت دارد.

همچنین، بند (ج) ماده (32) قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور،  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را موظف نموده است " سامانه خدمات جامع و همگاني سلامت" را مبتني بر خدمات اوليه سلامت، محوريت پزشك خانواده و نظام ارجاع، خريد راهبردي خدمات، واگذاري امور تصدي‌گري با رعايت ماده 13 قانون مديريت خدمات كشوري و با تاكيد بر پرداخت مبتني بر عملكرد، بازطراحي و برنامه اجرایي آن را با اولويت بهره‌مندي مناطق كمتر توسعه‌يافته به‌ويژه روستاها، حاشيه شهرها و مناطق عشايري تصويب و عملياتي کند. به منظور استقرار و پشتیبانی از این سامانه، دولت محترم به استناد بند (ب) ماده (38) قانون برنامه، اساسنامه بیمه سلامت ایران را در تاریخ 22/5/1391، و به استناد بند (د) ماده (32)، آیین نامه اجرایی نظام درمانی کشور در تاریخ 3/2/1392 و به استناد بند (ز) ماده 38 آیین نامه اجرایی خرید راهبردی خدمات سلامت را در تاریخ 28/1/1393 تصویب کرده است.

معاونت بهداشت براساس تعهدات دولت تدبیر و امید و وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه تقدیمی خود به مجلس شورای اسلامی مبنی بر اجرای قانون برنامه پنجم توسعه و ایجاد تحول اساسی در نظام سلامت، در آغاز به کار خود، تحلیل سریعی از وضعیت انجام داد و با استفاده از خردجمعی کارشناسان خبره و متعهد، طرح تحول حوزه بهداشت را مشتمل بر شش برنامه و چندین پروژه برای دستیابی به اهداف زیر تهیه کرد:

1.     ارتقاء شاخص های سلامت

2.     افزایش رضایتمندی گیرندگان خدمت (مردم) و ارائه دهندگان خدمت

3.     عدالت در سلامت از نظر دسترسی به خدمات، بهره­مندی از خدمات ارائه شده و حفاظت مالی از آنان در بستر پوشش بیمه همگانی.

4.     بهبود کیفیت و کنترل قیمت خدمات سلامت

5.     اصلاح رفتار گیرندگان و ارائه دهندگان خدمت

6.     اصلاح نظام پرداخت و شیوه خرید خدمت

دو برنامه اساسی معاونت بهداشت در طرح تحول حوزه بهداشت، برنامه تامین مراقبت های اولیه سلامت در حاشيه­ شهرها و سکونتگاه­های غیررسمی و نیز شهرهای کمتراز 50000 نفر است که با در نظر گرفتن پيچيدگي مشكلات موجود در این مناطق، ضرورت دارد علاوه بر وزارت بهداشت، ساير دستگاه‌های اجرایی مرتبط و سازمان­هاي دولتي و غيردولتي مانند وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، وزارت كشور، وزارت آموزش و پرورش، شهرداري­ها، خيريه‌ها، و سازمان‌های مردم نهاد (NGO) و ... در رفع مسایل بویژه درمورد سکونتگاه­های غیررسمی همكاري داشته باشند و در تعامل با يكديگر برای برطرف کردن مشكلات اصلي و تامین حداقل امكانات ضروري بهداشتی درمانی و رفاهی به منظور بهتر زيستن ساکنین این مناطق بكوشند. امید است با اجرای این برنامه و پروژه های مربوطه، شاهد تحقق اهداف فوق باشیم.                     علی اکبر سیاری معاون بهداشت

منبع : وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

به کوشش : روابط عمومی معاونت امور بهداشتی دانشگاه


١٢:٢٢ - 1394/03/28    /    شماره : ٢٥٤٢٢    /    تعداد نمایش : ٨٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج